Wizyta klasy 6a w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uczniowie klasy 6a w środę 20 kwietnia, dzięki przewodnikowi zapoznali się z różnymi grupami wymarłych zwierząt i roślin w oparciu o dioramy zawierające rekonstrukcje wybranych ekosystemów morskich i lądowych oraz w oparciu o bardzo liczne autentyczne skamieniałości. Dowiedzieli się też jak te skamieniałości powstawały.

Następnie uczniowie we własnym zakresie obejrzeli ponad 1500 eksponatów z różnych działów. W tym przedstawicieli wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki aż po kręgowce. Zbiory zoologiczne muzeum gromadzone są od roku 1782, kiedy został założony Gabinet Historii Naturalnej.


Czy wiecie, że widzieliśmy szkielet Smoka wawelskiego?
Rekonstrukcja szkieletu stojąca przed Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przedstawia opisanego w 2012 roku triasowego gada (żyjącego ok. 200 mln lat temu, pod koniec noryku) z gatunku Smok wawelski Niedźwiedzki, Sulej i Dzik, 2012. Tak, Smok wawelski to łacińska nazwa gatunkowa, tak samo jak Tyranosaurusrex (tyranozaur) czy Mammuthusprimigenius (mamut włochaty)