Europejski Dzień Języków Obcych

27 września, w naszej szkole, odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. W związku z tym dniem odbył się konkurs na logo EDJO. Spośród wielu projektów, wygrała praca Julki Syrek z 3aG, której pomysłowość podbiła serca jury. Z tej okazji odbyła się również akademia, którą przygotowywali uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele języków obcych. Staraliśmy się przedstawić powody, dla których warto uczyć się języków obcych.

Uczniowie, pokazując nam swoje umiejętności, językowe, muzyczne i taneczne, starali się przybliżyć nam ideę tego dnia. Dowiedzieliśmy się, że są trzy rodziny języków obcych, które dominują w Europie. Są to grupy języków germańskich, romańskich i słowiańskich. Wysłuchaliśmy także fragmentu IX symfonii Ludwika van Beethovena - „Oda do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej, w wykonaniu Justyny Zlezarczyk (saksofon) , Madzi Piwowarczyk (skrzypce) oraz Małgosi Piwowarczyk (organy).

W późniejszej części przedstawienia nasi koledzy przybliżyli nam języki świata poprzez piosenki angielskie, francuskie, ukraińskie i rosyjskie. Największe wrażenie wywarł na nas Jonasz Wójcik z 6a, który zaprezentował nam fragment tańca nowoczesnego. Skradł on serca wszystkich dziewczyn w szkole. Swoje pianistyczne umiejętności ukazał nam Franek Szymula z klasy 5a, wykonując Mazurka Chopina. Najmłodszą artystką była Weronika Nidekker z 2 klasy, która wraz ze starszą siostrą Anią wykonały piosenkę po rosyjsku. W humorystyczną podróż po Europie zabrali nas uczniowie 5a w skeczu pod tytułem „Mike visits Europe”. Hubert Fijałkowski razem z Emilką Wątor zaprezentowali nam dialog w języku niemieckim. Byliśmy zaskoczeni, gdy Natalia Zięba z 4b, policzyła dla nas po japońsku, po czym zaprezentowała nam sztuki walki. Słyszeliśmy pytania:  „Czy Japonia leży w Europie?” Wszystkim wątpiącym  odpowiadamy: „Nie, nie leży.” Jednak warto poznawać nowe języki świata. Ujęły nas wokalne występy: Patrycji Irzyk, Kasi Kasperek, Gosi i Madzi Piwowarczyk, Agnieszki Cegielskiej, Weroniki Dąbrowskiej, Zosi Pietrzak, Wiktorii Żądło, Weroniki Szeligi oraz Martynki Chlebdy i Wiktorii Ryś, które zatańczyły dla nas walca angielskiego.

Językiem uniwersalnym jest także język migowy, który przybliżyły nam Weronika Dąbrowska i Wiktoria Budzowska. Zaprezentowały krótką lekcję tego języka, w której mogliśmy brać czynny udział. Przedstawiły nam alfabet migowy i parę podstawowych zwrotów  tj.: „dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia”, „mam na imię…”.

Akademię prowadziły Julia Batko i Agnieszka Irzyk z 3cG, które przypomniały nam, że Europa mówi wieloma językami i pokazały jak ważną rolę odgrywa nauka języków obcych. Ważną rolę pełnił Mateusz Poradzisz, który odpowiadał za techniczną oprawę tego wydarzenia.

Zapraszam na foto-relację. Film będzie w póxniejszym terminie.