‘SEPTEMBER 26 : CELEBRATING THE EUROPEAN DAY OF LANGUAGES’

Europejski Dzień Języków to święto wielojęzyczności, które obchodzimy w Europie od 2001 r., a w naszym Gimnazjum już od 2002 r.

26 września był doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności językowych, wokalnych i tanecznych przed społecznością szkolną. W przygotowanej przez reprezentantów wszystkich klas części artystycznej uczniowie naszego Gimnazjum wystąpili w roli obywateli krajów naszego kontynentu prezentując różne języki i  naszą odmienność kulturową.

W tym dniu  uczniowie   pokazali  różnorodność naszego kontynentu pod względem narodowym, językowym i kulturowym  oraz przypomnieli, że Europa mówi wieloma językami. Kolorowe flagi,  barwne stroje, muzyka  i języki takie jak angielski, niemiecki, włoski, francuski czeski,  hiszpański i holenderski obecne były wszędzie.

Gimnazjaliści podkreślali jak, ważne  jest pogłębianie  wiedzy o krajach  tworzących Unię Europejską. Zwracali również uwagę na fakt, że tylko wtedy, gdy wzajemnie się poznamy, będziemy mogli czerpać profity z bliskiego sąsiedztwa, ułożyć dobre stosunkii  korzystać z wielokulturowości. Wskazywali że aby  móc to osiągnąć niezbędne jest  rozwijać  umiejętności językowych, które są  ważne w procesach społecznych,  gospodarczych i politycznych.

W przekazie artystycznym w całej szkole słyszane było hasło,  że potrzeba nauki języków jest bardziej oczywista niż kiedykolwiek wcześniej.

Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem.
(przysłowie słowackie)

Serdeczne podziękowanie dla wszystkich uczniów, którzy tak aktywnie włączyli się  w przygotowanie  imprezy.