Święto Patrona Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

I stało się.

Nadszedł 12 maja 2017 r., a z nim już ostatni w historii naszej szkoły, wspólny wyjazd do Krakowa na Wawel. Raczej wszyscy- lub prawie wszyscy, którzy doceniają wartość tradycji i kultywowania pamięci oraz czci naszego patrona, Marszałka Józefa Piłsudskiego- aktywnie włączyli się w ich obchody, bo jak wiadomo naród składa się nie tylko z tego, co wyróżnia go od innych, lecz i z tego, co go z innymi łączy (C.K.Norwid).

 

Co prawda bladym świtem, ale jednak rześcy i pozytywnie nastawieni, stawiliśmy się na miejsce zbiórki, skąd o 6.30 wyjechaliśmy do Krakowa. Tam, w Archikatedrze Krakowskiej na Wawelu, przy ołtarzu koronacyjnym, uczestniczyliśmy we Mszy św., której koncelebrantem był prałat, ks. Proboszcz Zdzisław Sochacki. Swoją obecnością podczas Mszy św. zaszczycił nas były uczeń naszego Gimnazjum, diakon Grzegorz Banowski, który asystował w uroczystości i na zakończenie udzielił nam błogosławieństwa. Następnie udaliśmy się do Krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie indywidualnie oddaliśmy hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz parze prezydenckiej, Lechowi i Marii Kaczyńskim. O godz. 10.00 wraz z innymi szkołami z całej Polski wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach organizowanych przez Związek Legionistów Polskich pod honorową opieką kapelana ks. Wacława Piszczka. Następnie – mimo deszczu - ulicami Krakowa wzięliśmy udział w XIV przemarszu szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktem docelowym było Muzeum Czynu Niepodległościowego Dom im. Józefa Piłsudskiego – Oleandry. Warto też dodać, że Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdujące się przy Oleandry powołane zostało uchwałą I Zjazdu Legionistów Polskich z 6 sierpnia 1922 r. Siedzibą Muzeum jest uznany za zabytek Dom im. J. Piłsudskiego.

Muzeum to gromadzi i udostępnia pamiątki dotyczące najnowszej historii Polski i Czynu Niepodległościowego, ze szczególnym uwzględnieniem następujących tematów: Józef Piłsudski, Edward Śmigły-Rydz, legioniści i peowiacy, piłsudczycy - żołnierze Rzeczypospolitej, duszpasterstwo wojskowe, Czyn Niepodległościowy po II wojnie światowej - Żołnierze Niepodległości, praca państwowo-twórcza, służba dla Rzeczypospolitej; honor służby - opozycja niepodległościowa po II wojnie, Sierpień 1980.
To jedyne w Polsce muzeum poświęcone idei niepodległościowej i państwowej Józefa Piłsudskiego. Muzeum prowadzi również działalność naukową, archiwalną, oświatową, współdziałając z instytucjami i stowarzyszeniami o podobnych celach w kraju i za granicą,  w tym z powołanym w 1993 r. Archiwum Czynu Niepodległościowego z siedzibą w Oleandrach. Zbiory Muzeum gromadzone były od 1922 r., które niestety po wrześniu 1939 r. zostały w większości rozgrabione bądź zniszczone. Do zbiorów weszła część uratowanych lub odnalezionych eksponatów, w tym bezcenne sztandary (z 1863 r., legionowe, peowiackie, chorągiew Rzeczypospolitej), rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, dokumenty, książki, odznaczenia, części oporządzenia wojskowego, zdjęcia i itp. W Muzeum Czynu Niepodległościowego znajduje się jedyna w świecie ekspozycja stała poświęcona Marszałkowi Polski E. Śmigłemu-Rydzowi. Muzeum opiera swą działalność wyłącznie na honorowej pracy, siłach i środkach społecznych Związku Legionistów Polskich oraz przyjaciół i sympatyków idei Józefa Piłsudskiego.

Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się do Myślenic. Udział w uroczystościach był ciekawym wyzwaniem, bo mimo niesprzyjającej aury, pokazaliśmy jednak, że duch Marszałka nie ginie, a  wartości patriotyczne kultywowane w naszej szkole, są na tyle silne, że będą trwać.  

Drodzy Uczniowie, Szanowne Grono Pedagogiczne, Rodzice i Pracownicy Naszej szkoły. Tak oto powoli, ale nieuchronnie, dobiega kres historii pisanej na kartach naszego Gimnazjum. Wyrażam nadzieję, że idee, w które wierzył Piłsudski, a które przez wiele lat szczególnie pielęgnowaliśmy, dając temu wyraz między innymi  poprzez opiekę nad  Kopcem Piłsudskiego w Osieczanach, przyniosą efekty wśród młodych ludzi i będą kształtowały postawy świadomych Polaków przez kolejne pokolenia. Nie możemy zapomnieć - że mimo wszystko-  jesteśmy i będziemy wojskiem Piłsudskiego,  świadomymi Polakami, którzy tak jak kard. Stefan Wyszyński uważają, że: Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. Wierzę, że każdy z nas potrzebuje wzorów i pragnie naśladować ideały… .

Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z wizyty na Kopcu Piłsudskiego w Osieczanach w dniu 11 maja 2017 r. oraz uroczystości na Wawelu z dnia 12 maja 2017 r.