Cyfrowobezpieczni czyli jacy?

Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa wymyślony został po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

W dniu 18 maja 2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez Szkolnego Mentora Bezpieczeństwa - koordynatora inicjatyw związanych z bezpieczeństwem cyfrowym w szkołach, p. Małgorzatę Cichoń. Zgodnie z założeniami projektu uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zostali aktywnie zaangażowani w kampanię mającą na celu świadome i bezpieczne korzystanie z wirtualnej przestrzeni. Uczniowie klas I wzięli udział w zajęciach, podczas których kreowali sytuacje z pozoru „niewinne lub bezpieczne” i poszukiwali różnych rozwiązań. Przedstawiali scenki, wcielali się w role, by lepiej zrozumieć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w sieci. Również uczniowie klas II i III włączyli się w działania realizowanego projektu, wzięli udział w spotkaniu z trenerem, który zachęcił młodych ludzi do aktywnego realizowania założeń projektu cyfrowobezpieczni.

Szkolny Mentor Bezpieczeństwa, realizując projekt szczególną wagę przywiązywał do tego, by umiejętnie zmotywować dyrektora, nauczycieli i rodziców do aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Zaproponował systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu im bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

Szczegółowe informacje na temat realizowanego projektu można znaleźć na stronie

Poniżej kilka zdjęć z realizacji projektu.